seans sayısı

Lazer epilasyon seans sayısı

etiler lazer epilasyon seans

Lazer epilasyon için seans saysı kişiye ve bölgeye göre değişir. Genel konuşulacak olursa 3-12 uygulama yeterli olmaktadır. Bölgeye göre en büyük fark yüz bölgesindedir. Kıl yapısı ve hormonsal nedenlerle yüz epilasyonu uzun sürmektedir. Lazer epilasyon için kadınlar şanslıdır ve daha az seansa ihtiyaç duyulur. Erkekler ise şanssızdır. Erkeklerde lazer epilasyonun daha fazla uygulama gerekliliği erkeklik hormonlarının kıl gelişimine direkt etkili olmasıdır. Lazer epilasyon seans aralıkları 4-8 haftadır. Burada önemli olan ardışık tedavilerin aksatılmamasıdır.

diode lazerler: Bu lazer tipi 810 nm dalga boyunda lazer üretir. Lazer bir el aleti yolu ile cilde uygulanır. Bu lazer sisteminde jel kullanılmaktadır. Bu nedenle jelli epilasyon diyenlerde vardır. Bu lazerler çok başarılı lazerlerdir. Dünyada en çok kullanılan lazerlerden biridir. özellikle diğer lazerlerle baş edilemeyen yüz kıllarında en etkili lazerlerdir. Alexamndrite lazerler gibi yüz tüylerine ters etki yani artış yapmazlar. İnce tüylerde de başarılı lazerlerdir. Bu lazer sistemleri özellikle derin yerleşimli ve yine alexandrite lazerlerin etkinliğinin düşük olduğu alanlarda çok daha başarılı lazerlerdir. Dünyadaki çalışmalarda ve dermatolog tecrübelerine bakıldığında en öne çıkan lazer tipidir denebilir. Koyu ciltlerde de kullanılabilmesi avantajlarındandır.

Alexandrite lazerler için en iyi birleşim açık cilt ve koyu kalın kıllardır. Alexandrite lazerler uygulandığında bölgedeki kılların yandığı gözlenir. Alexandrite lazer uygulamasında kıllar kısaltılarak epilasyon işlemi uygulanmalıdır. Alexandrite lazer epilasyon uygulaması lazer atışları tek tek yapılarak bölgenin taranması şeklinde uygulanır. Uygulama sırasında kıl kökünde hafif şişme beklenen bir bulgudur. Şişme kızarıklık soğuk uygulaması ile geçer. Alexandrite lazer uygulamalarında kılların anagen fazda yani büyüme fazında olanları lazerden etkilenir. Hedef kılın yapısındaki koyu renk veren melanın maddesidir. Kıl köküne ulaşan lazer ışınları kökte hasara neden olarak epilasyon sağlar. Alexandrite lazerin en başarılı olduğu bölgeler ise koltuk altı, genital, bacak ve bikini bölgeleridir. Alexandrite lazerlerin koyu ciltlerde uygulanmayacağını tekrar belirtmek isteriz. Alexandrite lazer epilasyon uygulaması 2 ayda bir yapılmaktadır. İşlem aralıklarında epilatör ve ağda kullanılmamalı kıllar jilet ile kısaltılmalıdır.